Tas, cik ilgā laikā iespējams iegūt kāroto vadītāja apliecību atkarīgs ne vien no kursanta uzcītības, bet lielā mērā arī no autoskolas un braukšanas instruktora izvēles. Pašlaik Latvijā ir milzīgs autoskolu piedāvājums un atbilstoši auto kursi pieejami ikvienam. Tomēr, lai nenāktos vilties savā pirmajā izvēlē, pirms autoskolas jāpievērš uzmanība vairākiem būtiskiem kritērijiem, kas beigu beigās ļaus ietaupīt gan laiku, gan arī naudu.
Kā izvērtēt, kur iziet auto kursus ir vislabāk?
Auto kursi sastāv gan no teorētiskās, gan braukšanas apmācības un visi, protams, sola tikai to labāko: zemu mācību maksu, atlaides, labākos instruktorus. Tomēr, lai neapjuktu plašajā auto kursu piedāvājumā, pirmais, ko var izdarīt – vienkārši pārbaudīt autoskolas sekmības procentus, ko var izdarīt CSDD mājaslapā. Tur iespējams iegūt informāciju par sev interesējošu statistiku par to, kā kursanti nokārto autoskolu teorētiskos un praktiskos eksāmenus. Tāpat, iespējams apskatīt kursantu sekmību pie konkrēta pasniedzēja un instruktora.
Protams, reāli statistikas dati palīdz autoskolas un instruktora izvēlē, tomēr jāatceras, ka ne vienmēr slikti dati liecina par sliktu apmācību. Dzīvē var gadīties dažādi un iespējams, ka kursants, kurš uzrādījis labus rezultātus vienkārši apjūkst eksāmenā, līdz ar to arī veido nesekmīgu statistiku. Tieši tāpēc jāpievērš uzmanība arī citiem faktoriem.
Pirms izvēlēties auto skolu, pievērs uzmanību tam, kādi ir:
- Autoskolas tiesības un pienākumi;
- Klienta tiesības un pienākumi;
- Noteiktie obligātie maksājumi;
- Kārtība, kādā tiek kārtoti autoskolas noteiktie eksāmeni (prasības, nosacījumi, vai ir skolas braukšanas eksāmens, eksāmena derīguma termiņš utt.);
- Kārtība, kādā tiek risināti strīdi un nesaskaņas.
Ar šo informāciju iespējams iepazīties autoskolas līgumā.. Tāpat arī rūpīgi jāizlasa līgums, ja to slēdzat arī pie instruktora. Noteikti jāpārbauda vai nav ietverti punkti, piem., par nesamērīgi lielu vai nepamatotu soda naudu, kas rodas, piem., mācību procesā sabojājot auto. Tad vislabāk izvēlēties citu instruktoru vai auto skolu. Tomēr, galvenais, lai auto kursi tiktu veikti formāli jeb, lai tiktu izsniegti visi dokumenti. Nesaskaņu gadījumā, balstoties uz noslēgto līgumu, iespējams vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.
Teorētiskā apmācība
Būtībā auto kursi, neatkarīgi no autoskolas, ietver visu nepieciešamo apmācību, ko regulē „Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām”, kas izdoti saskaņā ar „Ceļu likumu”. Protams, pasniegšanas maniere atšķiras un nereti tas ir iemesls, kāpēc viena no autoskolām ir labāka par citām. Tomēr, ņemot vērā programmas, tad kursantam teorētiskajās nodarbībās iemāca ceļu satiksmes noteikumus, satiksmes drošību, automobiļu tehniskās prasības, autovadītāja tiesības un pienākumus u.c. Teorētiskā apmācība parasti norisinās grupās un vienas nodarbības ilgums ir 45 minūtes.
Pēc teorētiskās apmācības kursantam ir jānoliek autoskolas teorijas eksāmens, lai pēc tam varētu arī likt valsts jeb CSDD teorijas eksāmens. Pēc veiksmīga teorijas eksāmena nolikšanas kursantam ir iespēja likt arī CSDD braukšanas eksāmenu.
Braukšanas apmācība
Braukšanas eksāmena minimālais stundu skaits ir 14 stundas, kur viena nodarbība ilgst 45 minūtes. Par braukšanas nodarbību laiku un vietu iespējams vienoties individuāli, tāpat, ir iespēja mācīties braukt gan autoskolā, gan, piem., pie kāda privāta instruktora. Pēc autoskolas apmācībām ir iespējams, ka skolā vajag kārtot arī braukšanas eksāmenu, tomēr to nepieprasa visas autoskolas. Pat labāk, ja auto kursi tiek kārtoti skolā, kur nav šī braukšanas eksāmena (jo nereti auto skolas tikai gūst ienākumus vairakkārt pārbaudot kursantu).
Tikmēr, ar vai bez skolas braukšanas eksāmena, pēc veiksmīga apmācību procesa, kursantam ceļā uz vadītāja apliecību, veiksmīgi jānokārto tikai CSDD braukšanas eksāmens. Tomēr jāatceras, ka CSDD eksāmeni jānokārto trīs gadu laikā, pēc tam kad ir pabeigti autoskolas kursi.